تبلیغات
تاملات حوزوی - گرایش به دینداری
 
درباره وبلاگ


خداوند بی نهایت است و بدون مكان و زمان، اما به قدر فهم تو كوچك می شود و به
قدر نیاز تو فرود می آید و به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو كارگشا
می گردد (ملاصدرا)

مدیر وبلاگ : وحید
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تاملات حوزوی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 24 فروردین 1390 :: نویسنده : وحید


به نظر شما گرایش به دینداری در جامعه  ما در چه وضعیه ؟
تجربه خودتون را با توجه به محیطی که در آن هستید بگید


نوع مطلب : اجتماعیات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 5 آذر 1390 07:17 ب.ظ
ادامه:
گرایش به دین،بین این عده،طبق مدروزه ینی هرزمان،هرچی مدبشه،اونام میشن عین اون مد..بنظرم این افراددچاردوگانگی وبعضاچندگانگی ارزشی هستن ونمتونن یه مدل ثابت باشن وبیدی بشن كه باهربادی نلرزن.این عده بنظرم بیشترازهمه ی اون افرادقبل دچارآسیب ومسائل جدی توزندگی مادی ومعنویشون خواهندشد
ویه عده ی انگشت شماركه به تعدادانگشتای دستم شایدنرسن،دینشون واقعادینه وخودشونم واقعامتدین به اون دین وبقول معروف،حرف وعملشون،یكیه .ظاهروباطنشون،تناقضی نداره
این افرادهم توزندگی فردی وهم توزندگی اجتماعی موفق هستن چون همونقدكه واسه زندگی خودشون خدمت میكنن،همونقدرم دلسوزدیگران ومردم جامعه ن وخلاصه اینكه دین،عین عمل اونهاس
شایددین اسلام،ازبین این گروه هابه گروه چهارم،كه خیلی هم كم هستن،بیشترافتخارمیكنه
همیشه خوبی،سخته وبدی؛آسون وهمیشه افرادنخبه وانسانهای واقعی،كم ونادرند
شنبه 5 آذر 1390 11:18 ق.ظ
توی جامعه ی كوچیك محل زندگی من،قدیمی هاوبزرگتراكه به همون دین ومسلكی كه ازگذشته وكوچیكی بهشون القاشده ینی اسلام هستن وخیلی معتقدن به انجام وظایف دینی مث شركت تونمازجماعت،دعاهاوزیارتایی كه درخونه هابرپامیشه و..ولی صرفادرحدعمل به همیناس ودین،عین زندگی وعملشون نشده ونیست مث خیلی ازجاهای دیگه.امابین جوانها:تومحله ی ماتعدادتحصیلكرده هاكمه وبیشترشونم بفكردرسشونن واینكه فقط مدرك بگیرن هرچنداونام مسلمونن اماگرایش به مسائل دینی فقط وقتی دارن كه ازدرس وامتحان فارغ باشن وبقول خودشون،مشغله نداشته باشن وجوونای تحصیل نكرده هم كه میفتن دمبال كاروتشكیل خونواده وبه همون راه ورسم گذشته هاشون عمل میكنن ودینشونم مث هموناس
امایه عده م هستن كه خلاف مسیرهمه درحركتن واونام،كسایی هستن كه نه ازدین چیزی فهمیدن ونه گرایش به دینداری دارن..فرهنگ غربی روكردن مدل زندگیشون،نه،خودشونومدل فرهنگ غرب درآوردن وهركسی ازصدفرسخی ازظاهرشون میفهمه كه ایناچقدگرایش به دین دارن؟جالبه همینهاوقتی شب قدرواینطورایام پیش میادباهمون ظواهرغربی ومدروز،میان وتواین مراسمم خودنمایی میكنن
چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390 12:47 ق.ظ
ببخشید آقا مگه شما در جایی که هستید گرایش به دین داری میبینید؟.؟.؟
ما بچه هایی از جاهای مختلف هستیم که در حال حاضر در س و ب در زاهدان زندگی می کنیم و چیزی تحت عنوان گرایش به دین داری نمی بینیم ویا حداقل به نسبت دوری از دین به چشم نمی خورد. . .
منتطران به گوش باشید
حسین را منتظرانش کشتند
"یا علی"
سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 05:16 ب.ظ
والله اون محیطی که بنده زندگی میکنم محیط مذهبی هست . جای خیلی بزرگی هم نیست. تا چند سال پیش مردم خودشون هم پایبند به مذهبشون بودن . اما الان جووناشون خیلی کاری به اعتقادات و دین ندارن . نه این که اصلا نداشته باشن . ولی به نظرم کمرنگ تر شده.
سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 01:10 ب.ظ
جناب فراهانی عزیز سلام
شما كه خوب میدونید بشر از بدو خلقت دینداربوده ..؟؟ منتها چیزی كه منوشما به اسم دین میشناسیم ممكنه ازنظر اون ها متفاوت بوده والان هم ممكنه عده ای اعتقادات دیگه ای داشته باشند . همه مردم ما دیندارند واقعا من بسیار برآشفته می شم وقتی كسی می گوید جوان های ما بی دین شده اند . من فكر می كنم اونها جوانها را نمی شناسند یا تعریف دیگه ای ازدین دارند ؟؟؟ یعنی هركس عبا وعمامه نداشت دیندار نیست ...هركس به هیئت نرفت دیندارنیست ؟؟؟بعنوان یك معلم ویك بسیجی كه دردوره انقلاب بزگ شده ام وبا جوان ها هم ارتباط دارم وعلاقمند به مسائل اجتماعی هم هستم عرض میكنم كه عملكرد من وشماست كه ممكنه جوانها را بدبین بكنه / طلاب جوان باید در عرصه هایی كه جوانان هستند بسیار فعالانه حضورداشته باشندوصداقت داشته باشند / مردم فرق تظاهر با راستی را میفهمند وگرنه ممكنه به مرور زمان جوانهارا از ماجداكنند / چندتا طلبه دیدی كه بیاد باشگاه وفعالیت تربیت بدنی بكنه ؟ چند طلبه ما فوتبال بازی می كنند ؟؟میدونید كه تا با جوان ارتباط برقرا نكنید نمیتونید حرفهاتون را بزنید چون گوش نمیده ... نه ضد دین شده ... موفق باشید .
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 09:52 ب.ظ
گرایش به دینداری در جامعه ی ما نسبت به گذشته بسیار كمتر شده است اینكه آدمها خیلی راحت خیلی از حرفهای ناحق را قبول می كنند و حتی به آن قسم دروغ می خورند و اینكه خیلی راحت به همدیگر تهمت دروغ ودزدی می زنند و در موارد مختلف بدون فكر نسبت به دیگران اظهار نظر می كنند... به نظر شما چنین انسانهایی جایی برای دینداری باقی گذاشته اند ؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 08:14 ب.ظ
سلام
منظورتون کدوم دینه؟
اگه اسلامیه مردوم فقط دارن ظاهرسازی می کنن.
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 03:08 ب.ظ
به نظر من گرایش به دین داری همیشه در فطرت انسان ها وجود داره. افرادی که جویای حقیقت هستند بدون در نظر گرفتن جو غالب جامعه به دنبال راه حق و حقیقت می رن. اما افرادی هم رفتار علما و مبلغین دینی و افراد شناخته شده در امر دین داری رو مورد ارزیابی قرار داده و اگر ضعفی در این زمینه ببینن اون رو به ماهیت دین و اسلام و مسحیت و ... نسبت میدن. عمده مشکلی که در جامعه امروز ما وجو داره رو باید از منظر دوم مورد بررسی قرار داد.
یکشنبه 4 اردیبهشت 1390 05:35 ب.ظ
۲۶- اگر تمام شب را در اندوه از دست دادن خورشید گریه کنی لذت دیدن ستارگان را از دست خواهی داد
شنبه 3 اردیبهشت 1390 01:36 ق.ظ
با سلام به طلبه جوان
منظورتان از دین چیست؟گرایش دینی یعنی چه؟
باید به دوست عزیزم بگویم که من معتقدم آنچه در جوامع و در میان انسان ها وجود دارد فهم دینی و برداشت های آن ها از متون دینی است ، و از عوامل مختلفی ناشی می شود.
برای نمونه سطح سواد فرد، محیط خانوادگی، انتظارات جامعه و.........
به نظر من سوال شما مبهم است؛ اگر مرادتان از دینداری به مسجد رفتن است یک چیز است؛ اگر مرادتان انجام اعمال صالح شخصی به عنوان گرایش به دین است که باز هم فرق می کند.
بهتر است یک تقسیم بندی در باب گرایش مردم به اخلاقیات، اعتقادات و یا عمل به احکام فقهی بکنید تا موضع خود را در قبال گرایش مردم به دین راحت تر ابراز کنیم.
با تشکر
جمعه 2 اردیبهشت 1390 01:44 ق.ظ
الان هر كس تعریف خودشو از دین داره و به اون تعریف و دیدگاه خودش احترام میذاره
پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390 09:35 ب.ظ
به نظرم چون ما دین را درست متوجه نشدیم یا خودمان را به نفهمیدن زده ایم چون بعضی مواقع من چیزهایی می شنوم كه شاخ در می اورم مثلا می گویند بانك داری ایران اسلامی است.
امام آیا واقعا اسلامی است؟
من دلیل دارم كه اسلامی نیست.
چون بانك ها به مردم وام میدهند وسودی مثلا 15 درصد در سال می گیرند آیا این پول نزول نیست؟
اگر نزول نیست خب بعضی ها پول می دهندو سودی كمتر از بانكها می گیرند پس باید پول آنها هم مشكل نداشته باشد!!!!!!!!
اما من خودم دانشجو هستم شما كافی است از پسرا یا دخترا بپرسید كه آیا دوستی از جنس مخالف دارند؟ به شما قول میدهم اگر راست پاسخ دهند بیش از 70 درصد پلسخ مثبت میدهندو تازه انگیزه ی پسرها از دوستی با یك دختر بیش از80 درصد به فكر مسایل جنسی است وفقط 10درصد به فكر ازدواج بقیه هم فقط می خواهند با یه دختر حرف بزنند.
اگر شما سری به خوابگاهها بزنید كمتر اتاقی پیدا می كنید كه افراد ان نماز بخوانند ولی اكثرا استاد قمارند.
یا درسایت دانشگاه كمتر دانشجویی است كه به فكر تحقیق باشد اكثرا به دنبال دانلود فیلم های ...ویا چت ومسخره بازیند.
سه شنبه 30 فروردین 1390 12:06 ب.ظ
سلام به نظر من خیلی کم تر شده مخصوصا در بین مردان وپسران وروز به روز هم درحال کمتر شدنه بعضیها؟؟؟؟؟؟؟؟ به نام دین هر کاری می کنن هر چیزی میگن ودین رو در بین مردم از ارزش می اندازند در یک کلام در حال حاضر در جامعه ما با دین همه کاری می کنند به جز تقوی وخدا شناسی اسلحهای شده برای بعضی ها .
دوشنبه 29 فروردین 1390 03:00 ب.ظ
سلام
ممنون به من سر زدید
من میگم مهم این است كه بیاییم حقایق دین را بیان كنیم تا مردم از راه واقعی دور نشوند و مطمئنا گرایش به حقیقت در وجود انسان در بالاترین و بهترین وضعیت است.حقایق در دنیا كه منجر به كمال انسانیت میشه .انوقت دیگه این چنین در گیری هایی نداریم.
ممنون
دوشنبه 29 فروردین 1390 01:41 ب.ظ
اینكه دنیا رو به معنویت میرود شكی نیست و جامعه ما كه فرهنگ ما ریشه عمیق در معنویت دارد از این امر ممستثنی نیست اما نباید دینداری را با خرافه گرایی و تعصب گرایی همسو دانست و بایستی راه درست پیمایش شود كه به حمد الله با تلاش مراجع تقلید این امر مهم در حال میسر شدن است.
دوشنبه 29 فروردین 1390 11:33 ق.ظ
من که چادری این جامعه هستم از دین ول معطلم وای به حال بقیه از بد ی همه چیزم از دست دادم
دوشنبه 29 فروردین 1390 08:18 ق.ظ
در قم زندگی میکنم و از جوانان آن میگوییم گریز از مذهب ، لائیک شدن بیداد میکند تنفر از روحانیت و...
پناه بردن به خطرناک ترین مواد افیونی
تریاک را دیگر بچه بازی میدانند و در خیابان ما دست کم چهار ساقی کراک و شیشه وجود دارد
حاجی آقا چقدر هزینه میکنیم تا مردم بیگانه را به اسلام دعوت کنیم در حالی که فوج فوج از دین خارج میشوند در یک خوابگاه ،اتوبوس ، واگن قطار،آمار بگیرید چند نفر نماز می خوانند
ماه رمضان سیگار کشیدن حال و هوای رمضان را از میان میبرد و ماه محرم چون مراسم جشنی عطر شعله زرد و مرغ و قیمه فضارا عطراگین میکند و افتخار هر دسته ای به نوع خورشت و مارک دوغ و نوشابه آن است
دوشنبه 29 فروردین 1390 07:32 ق.ظ
هر كس از دین انتظار خاص خودش را دارد . اغلب پی ثوابیم . امّا خیال ما از ثواب ممكن است به نتایج ناصواب منجر شود . مثلاً اگر گمان كنیم هدف از دین سپردن همه كار ها بدست عدّه ای خاص است آحاد امّت دست از فعالیت و خلاقیت برداشته از سویی سلطه گری اوج گرفته و از سوی دیگر افسردگی شدّت یافته به قول مولوی : از قضا سركنگبین صفرا فزود .
یکشنبه 28 فروردین 1390 08:23 ب.ظ
salaaaaaaaaaaaam
b nazare man moshkel az akhlaghaye bad v farhang saziye kame
یکشنبه 28 فروردین 1390 07:43 ب.ظ
سلام سوال خوبی پرسیرید به نظر من گرایش دینداری ان چنان تعریف کردنی نسیت>ولی یکی از عامل هلی خیلی تاثیرگذار مدرسه است مخصوصا دوره ی دبیرستان که اب این مشکل دینداری خیلی ها مواجه اند ولی با سخنان استاد دین و زندگی یا اهمییت دادن به مسائل دینی که مدیر ودرسه میده و با اوردن یه خانمی کخ در حوزه درس خوانده یا سخنان حاج اقا خیلی از بچه ها معنی واقعی دین داری را فهمیدند میتوان از این راه فرهنگ سازی کرد تا وضع از اینی که هست بهتر شود
یکشنبه 28 فروردین 1390 07:35 ب.ظ
سلام..ممنونم.که به وب من سر زدید
دست نو شته های مفیدی داری
باز هم منتظرم یاعلی
یکشنبه 28 فروردین 1390 06:47 ب.ظ
به نظر من متوسط چون من کسایی رو دیدم که همیشه نمازشونو میخونن هم کسایی رو دیدم که اصلا نمیخونن هم کسایی رو دیدم که فقط ماه رمضون میخونن!
یکشنبه 28 فروردین 1390 01:30 ب.ظ
یکشنبه 28 فروردین 1390 08:56 ق.ظ
سلام,ممنونم که بهم سر زدی.
تو پاسخ سوالت می تونم بگم.در حد قابل توجهی پایین.
جمعه 26 فروردین 1390 07:01 ب.ظ
سلام
من فکر می کنم گرایش به دینداری نه خیلی کمرنگ و نه خیلی پر رنگ ...
این نتیجه ای که می تونم از پادم های اطرافم بگیرم:
خیلی از آدمها این گرایش رو در خودشون میبینن و به خو دشون دروغ می گن و خو دشون رو گول می زنن و تلاش می کنن جور دیگه ای جلوه کنن...
جمعه 26 فروردین 1390 04:11 ب.ظ
سلام
خیلی خوشحال شدم که مهمون وبلاگم بودید
من میگم گرایش به دین داری خیلی کمه

واین به خاطر ضعف ما بچه مذهبی هاست
ما لحظه های قشنگمون رو فقط تو خلوت خودمون داریم و بین خودمون تقسیمش میکنیم
وقتی برای حضرت فاطمه سلام الله علیها اشک میریزیم و وجود نورانیشون به زندگیمون برکت میده وقتی میرم پیش امام رضا علیه السلام و فرشته هارو میبینیم تو صحن و سراش و عشق می کنیم که چه خدایی داریم و چه ائمه مهربونی تو خلوت خودمونه قشنگی هاش مال خودمونه خنده هامون مال دوستای مثل خودمونه

اخمش رو میزاریم واسه یه دختر بی حباب یه پسر با مشخصه های دور ار اون چیزایی که ما دوست داریم

ما خیلی ضعیف عمل کردیم.... اگه اینطور نبود جوون ما این همه زیبایی و قشنگی رو تو این دستگاه رها نمیکرد و بره سراغ خوشی های زودگذر دنیا با اینکه خودش هم رسیده به اینکه این چیزا عمیقا زشتند
وقتی آکادمی موسیقی گوگوش رو تو شبکه ماهواره ای من و تو میبینه خیلی خوشحال میشه چون اونجا همه می خندند همه خوشحالند دوست دارند همو به هم احترام میزارنذ به هم نمیگن تو خدارو نداری تو بدی تو فاسدی وای به حالت.... حالا این یه مثال خیلی کوچیک و نا چیز بود

ماها براشون چه جذابیتی داشتیم؟..... چیکار کردیم براشون؟ که دین رو دوست داشته باشند و بخوان برنامه دین رو تو زندگیشون اجرا کنند؟
دولتمون چیکار کرده؟ مسئولینمون؟
چرا حضرت آقا این همه هشدار میدند تهاجم فرهنگی رو؟ ایشون با اینکه همیشه با روشن بینیهاشون راه رو نشون مسئولین ما دادند ولی باز یه عده چشماشونو میبندند و به فکر حزب و جناح خودشوند به فکر سلیقه های سیاسی خودشون.....
من سعی خودمو میکنم تو دانشگاه با همه وجودم به دخترایی که شاید دین تو زندگیشون جایی نداشته باشه زیبایی این دین پاک رو نشونشون بدم و سعی میکنم بهشون ثابت کنم هر چیزی که دین ازشون خواسته کمک میکنه که زندگی قشنگتر و آروم تری داشته باشند تا به سعادت ابدی دست پیدا کنند
البته میدونم خیلی کم گذاشتم و خیلی باید تلاش کنم
شما چیکار میکنید؟
جمعه 26 فروردین 1390 03:55 ب.ظ
سلام دوست خوبم

تا انجایی که با مردم سروکار دارم می‏بینم متأسفانه دین و دینداری کمرنگ شده.
گاهی اوقات دلم خیلی می‏سوزه .
وقتی هم تذکر داده می‏شه با کلمۀ" اُمُّل" روبرو میشیم.

واقعاً بعضی اوقات آدم سردرگم می‏مونه.


دوست عزیزم به روزم و منتظر حضور پر مهرتون
جمعه 26 فروردین 1390 03:15 ب.ظ
سلام
خوشبختانه تقریبا بیشتر افرادی که در کشور ما پا به این دنیا میگذارند دیندار متولد میشوند یعنی تقریبا همه دیندارند واهل کتاب .اما متاسفانه کمتر کسانی هستند که در مورد دینشان اطلاعاتی در خور شان داشته باشند یعنی به عقیده ی من دین دار بودن شناسنامه ای این افراد مانع از این شده که انها با مطالعه وتحقیق به دین پدرانشان اعتقاد راسخی داشته باشندوهمین سبب شده که همه در عین اینکه دیندارند وبا زبان به این حقیقت معترفند در عمل کارهایی خلاف دستورهای دین انجام دهند. خیلی ازماها معتقدیم که دین مارا ازانجام دادن بعضی اعمال دور میکند اما در عین حال ان کار ها را انجام میدیم ولی باز هم معتقد به دین دار بودن هستیم. اگر منظور از گرایش به دینداری فقط جنبه ی ظاهری قضیه باشد تقریبا همه گرایش به دینداری دارند ولی اگر منظور عمل به دستورات واصول وفروع دین در تمام زمینه هاست خوب کمتر کسی است که این گونه باشد یعنی کمتر کسی است که دستورات دین را در تمام مراحل زندگی اش به کار برد
جمعه 26 فروردین 1390 02:36 ب.ظ
این وبلاگ برای من نیست
و من هم عالم دین نیستم
ولی دوست دارم نظرم رو درباره نظر برخی از دوستان ارائه كنم:
اولین نظری كه توجهم رو جلب كرد نظر علی آقاس؛ آیا ایشان برای مطالبی كه نوشته‌اند سند و مدرك موثقی دارند؟ یا فقط براساس شنیده‌های خود و تحت تأثیر احساسات این جملات را نوشته‌اند؟ آیا تحقیق كرده‌اند و به یقین دانسته‌اند كه واقعاً مراجع دین، كاری برای جوانان انجام نمی‌دهند و یا فقط این‌طور گمان می‌كنند؟ آیا رساله مراجع را مطالعه كرده‌اند و هیچ حكم و فتوایی درباره امروزِ روزگار مشاهده نكرده‌اند؟ آیا مشكلشون با حكومت، با روی كار آمدن كسانی مثل «اوباما» و رهبران فاسد و جانی‌‌ای كه در جهان مشاهده می‌شود، حل می‌شود؟ آیا جملاتشون منصفانه بود؟ از عقل و درایت برخواسته بود یا احساسات و گمان؟
علی
با سلام
با توجه به حكومتی كه به نام دین در جامعه راه افتاده و مدیریت اصلی جامعه دست مذهبیون هست مانند شورای نگهبان و خبرگان كه متاسفانه در اكثر جلسات آقایان در خواب و چرت تشریف دارند و هیچگاه هم بازنشسته نمی شوند و عملكرد آقایون تاكنون كه بسیار منفی بوده متاسفانه نگاه اكثر جوانان و مردم را به دین بسیار منفی و بد كرده است . آقایان مراجع كه ظاهرا فقط در باره پاكی و نجاست فتوی می دهند و از وضع مردم و جوانان هیچ اطلاعی ندارند. ما در جامعه ای زندگی می كنیم كه كوچكترین اعتراض را با شدید ترین وجه از جمله تجاوز و شكنجه های وحشیانه در كهریزك و اوین به نام دین و اسلام و امام زمان پاسخ می دهند و همین علمای عزیز شما سكوت كردند و خود را به جهالت زدند دست پروردگان آقایان بر روی آرامگاه مرحوم خاتمی در یزد كار زشت انجام می دهند كاری كه حتی روی قبر یزید هم نباید انجام داد ولی همین علما سكوت كردند دادگاه تفتیش عقاید قرون وسطایی كه از ظریف ترین عقاید افراد اعتراف می گرفت امروزه حكومت ما در گزینش و اطلاعات دست به این اعتراف گیری ها می كنند واقعا این اسلام است؟؟!!

جمعه 26 فروردین 1390 02:36 ب.ظ
می‌دونید چیه؟
ما هممون درموندیم.
از عالم دینیمون گرفته
تا بی‌دینمون
__________
پس بیایم همه با هم از عمق قلبمون
دعا كنیم كه اون منجی واقعی بیاد
اون كه اصول دین رو برامون به روشنی استدلال می‌كنه
اون كه حق رو آشكار می‌كنه
اون كه مهربونه
اون كه مریضا رو شفا می‌ده
اون كه همه رو دوست داره
اون كه وقتی می‌آد، ریا می‌ره و وقتی ریا از جوامع دور شه، همه چی درست می‌شه.
اون كه وقتی بیاد، اول اسباب گناه رو جمع می‌كنه و بعد حكم شرعی می‌ده و منع می‌كنه.
_____________
ای خدا بفرست آقامون رو.
انتظاز بسه.
خدا ببین همه سرگردونن.
ببین دیگه كسی واقعاً شاد نیست.

اللهم عجل لولیك الفرج
آمین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30